clear float
clear float
'

Protihlasy (Pořad 168 hodin)

Nora FRIDRICHOVÁ, moderátorka:
Dobrý večer. Tak vzácná symbióza se hned tak nevidí. Většina národa a většina politiků se vezou na společné vlně. Sjednotili je uprchlíci. Strach z nich mají dvě třetiny Čechů. A většina politiků se ho rozptýlit nepokouší, až na pár výjimek, které se tu a tam ozvou. Od lidí to hned schytají a někteří necítí podporu ani ve vlastní partaji. Třeba lidovec David Macek jí kvůli tomu na protest opouští. V politické izolaci se ale necítí být jen on. Téma pro Terezu Strnadovou.

David MACEK, zastupitel Jihomoravského kraje; bývalý člen KDU-ČSL:
Já bych si moc přál, abychom byli v hlavním proudu evropské integrace. A to, co se teď děje kolem kvót, tak to si myslím, že je rozbíjení evropské jednoty.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
David Macek, jihomoravský katolík, který navštěvuje mešitu, podílí se na dobrovolnické pomoci uprchlíkům, podporuje uprchlické kvóty. Teď po devatenácti letech opouští KDU-ČSL. Vláda, včetně křesťanských demokratů, je podle něj málo solidární.

David MACEK, zastupitel Jihomoravského kraje; bývalý člen KDU-ČSL:
Ta strana teď jde prostě jiným směrem v těchto otázkách, já to s lítosti respektuji a myslím si, že bude lepší, když budu stát poblíž té strany jako nestraník a nebudu ji tedy přímo škodit tím, že budu, kdybych rozbíjel ten její mediální, jednotný mediální obraz.

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda strany /KDU-ČSL/:
Je naprosto mylný a bezpředmětný, protože KDU-ČSL, myslím si, naprosto jednoznačně ukazuje, že je proevropská, že je pro NATO, moc tomu nerozumím.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Opoziční hlas zní i v hnutí ANO, od jediné poslankyně Kristýny Zelienkové, která veřejně kritizuje český odpor proti kvótám i poměry v uprchlických táborech. Uvnitř klubu narazila. Kolegové se od ní na schůzi distancovali.

Kristýna ZELIENKOVÁ, poslankyně /ANO/:
No, tak na poslaneckém klubu je nás, pravda, málo, kteří sdílí stejný názor jako mám já.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Předseda hnutí Andrej Babiš Zelienkové dokonce doporučil, ať se radši věnuje situaci na Ukrajině, což dělala dosud.

Kristýna ZELIENKOVÁ, poslankyně /ANO/:
Hnutí ANO šlo do politiky s tím, že přinášet řešení, bude přinášet pragmatická řešení a já tato řešení zatím nevidím, ani ze strany vlády, ani ze strany hnutí.

Andrej BABIŠ, předseda hnutí; ministr financí; vicepremiér /ANO/:
Paní Zelienková má na to jiný názor, já jsem s ní o tom mluvil, v podstatě jsem jí nepřesvědčil o tom mým názoru. A za to se na ní nezlobím, to je jako v pořádku.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Češi se k uprchlíkům dlouhodobě staví negativně. Podle pátečního průzkumu se jich šedesát devět procent Čechů bojí a v atmosféře strachu kopíruje veřejnou náladu i drtivá část politické scény.

Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že se nelze lidem divit poté, kdy viděli to, co se odehrává v Islámském státu, to, co se odehrává v Severní Africe, že mají určité obavy, které jsou spojeny třeba s migrační vlnou.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Hlasy proti jsou ojedinělé. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier trvale kritizuje podmínky v uprchlických táborech i postupy svého spolustraníka, ministra vnitra Milana Chovance. U voličů Dienstbier zrovna neboduje. Přišel už o skoro polovinu důvěry.

Jiří DIENSTBIER, ministr pro lidská práva /ČSSD/:
Ta atmosféra je velmi nepříjemná a je asi složité jít proti proudu. Na druhou stranu já bych určitou odvahu a státnický postoj od lidí, kteří přijali vysoké politické funkce, očekával. A občas i za cenu třeba ztráty popularity.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Podle pátečního průzkumu STEM se osmdesát tři procent Čechů bojí islámu. V této atmosféře vystoupil na turecké ambasádě předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. Prohlásil, že islám má nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti. Nevole veřejnosti mu nevadí.

Jan HAMÁČEK, předseda Poslanecké sněmovny /ČSSD/:
Já jsem na turecké ambasádě varoval před islamofobií. Pokládám ji za stejně odpornou jako antisemitismus nebo rasismus. A současně jsem upozornil na to, že islám jako náboženství sehrál svou roli při vývoji lidské civilizace, což nelze popřít.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Senátor Václav Láska obešel všech jednaosmdesát senátorů, aby se připojili k takzvané platformě pro řešení a integraci uprchlíků. Podepsalo je jen osmnáct z nich.

Václav LÁSKA, senátor /SZ/:
Z části si myslím, že i politická reprezentace trošku kopíruje poměry názorů ve společnosti. Takže velká část politiků si skutečně myslí upřímně, že nemáme nikomu pomáhat, nikomu, ani uprchlíkům.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Jedním ze signatářů je litoměřický senátor Hassan Mezian, narozený v Sýrii. Tváří se optimisticky, i když mu chodí nenávistné emaily.

Hassan MEZIAN, senátor /ČSSD/:
Sám jsem dostával negativní emaily od těch extrémistů a od těch šibeničníků, co nosí na demonstrace šibenici, a to nepatří do český kultury.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Podobnou zkušenost má i europoslanec Jaromír Štětina. Spolu s Luďkem Niedermayerem a Stanislavem Polčákem byli jedinými českými europoslanci z jednadvaceti, kteří v září zvedli ruku pro uprchlické kvóty.

Jaromír ŠTĚTINA, europoslanec /nestr. za TOP 09/:
Pochopil jsem, že jsem vyvrhel a nepřítel lidu, protože jak v mailech, tak na sociálních sítích jsem měl možná stovky nenávistných reakcí.

Luděk NIEDERMAYER, europoslanec /nestr. za TOP 09/:
Určitě to není tak, že devadesát devět procent populace sdílí tu národní, tu českou, řekněme, docela odmítavou a podle mého názoru neevropskou pozici, vůbec to tak není. Myslím si, že až desítky procent lidí to vidí jinak, takže ti vás jako a priori podporují. Pak chodí hodně ošklivý maily, fakt hodně ošklivý maily.

Tereza STRNADOVÁ, redaktorka:
Uprchlíci jako výbušné politické téma zvedá napětí ve společnosti a radikalizuje chování lidí, tedy nic, co neznáme už z historie.

Daniel KROUPA, vedoucí katedry politologie a historie FF UJEP:
Dnešní situace se dosti podobá situaci ve třicátých letech, kdy vznikl dojem ve veřejnosti, že jsou na vybranou jenom dva směry - komunismus a fašismus. A demokracie, že už je tak zkorumpovaná, že nemá žádnou budoucnost. A i dnes vlastně dochází k takovému štěpení politické scény na dvě alternativy, které jsou obě falešné v uprchlické krizi, buď zda máme uprchlíky vítat, anebo zda je máme střílet na hranicích.


Zdroj: Pořad 168 hodin, ČT1, 8.11.2015 

ČSSD SENÁT PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Facebook - o čem diskutujete

Kalendář akcí

{datum:"den";}

Zobrazit všechny akce