clear float
clear float
'

Burky zahalí krásu žen, prorokoval prezident

Islámští utečenci nebudou podle prezidenta Miloše Zemana dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti. "Budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce," řekl včera prezident při debatě se zaměstnanci Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku. "Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku," uvedl Zeman. "No tak dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení, ale takových žen je málo a zrovna tady nikoho takového nevidím," podotkl. Podle Zemana je naivní domnívat se, že se Česku migrační vlna vyhne. Zopakoval, že nejjednodušší by bylo, aby policie s armádou střežily hranice a migranty vracely v okamžiku, kdy se je pokusí překročit. "Mluvím o typu migrantů z islámských zemí, jejichž kultura je neslučitelná s evropskou kulturou," dodal.

"Stále jen straší"

Někteří politici Zemana ostře zkritizovali. "Jde o odporné a nezodpovědné strašení od někoho, kdo sám nemá žádné zábrany porušovat základní morální zásady a někdy ani právní pravidla," uvedl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Předseda lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že jeden ze senátorů za soc. dem. je Syřan a právo šaría neprosazuje. "Pan senátor Hassan Mezian, člen ČSSD, je Syřan a nic takového neprovozuje ani neprosazuje," podotkl. Místopředseda poslanců TOP 09 František Laudát vidí v Zemanových výrocích snahu zneužít obavy české veřejnosti. "Pan Zeman je velice protřelý politik, který zná nálady a myšlení českých lidí, kteří se bojí. Pomocí politiky strachu, která je velmi často účinná, se snaží si udržovat a zvyšovat svou popularitu," řekl. Proti zastrašování se ohradil i místopředseda ODS Martin Kupka. Občanští demokraté přitom sami často varují před bezpečnostními riziky, která může příchod muslimských uprchlíků vyvolat. "Tohle může jenom vyvolávat obavy ve veřejnosti," soudí o Zemanových slovech.

Prezidentovi dali za pravdu představitelé hnutí Úsvit-NK. Šéf Miroslav Lidinský uvedl, že muslimové vytvářejí zóny, kde uplatňují vlastní zákony. "Islám je agresivní a nechce se přizpůsobovat našim zvykům a právu. Naopak šíří právo šaría, které je pro evropskou kulturu neakceptovatelné," míní válečný veterán. Podle Evy Dohnalové z konsorcia nevládních organizací na pomoc migrantům prezident "bohužel není kompetentní pro konstruktivní a kultivovanou diskusi" o uprchlické krizi. "Prezident svými výroky, které jsou nejen xenofobní a štvavě populistické, ale pod úrovní slušnosti, kompromituje ve své funkci ČR a její občany jak na místní, tak na mezinárodní úrovni," dodala.


Zdroj: Právo, 17.10.2015, autor: (zr, ČTK)

ČSSD SENÁT PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Facebook - o čem diskutujete

Kalendář akcí

{datum:"den";}

Zobrazit všechny akce